Ekaa kertaa Loviisassa

Mietittiin miehen kanssa kivaa päiväretkikohdetta sopivan matkan päästä Helsingistä, ja arpa osui tällä kertaa Loviisaan. Ihan kertaa, ei Loviisassa oltu, sillä ollaan kyllä käyty Strömforsin ruukkikylässä, mutta itse keskusta on sivuutettu. Nyt siis suuntasimme sinne!

Sain hyvät vinkit kollegalta, joka on sieltä kotoisin, ja ajattelin pistää nyt hyvän kiertämään.

  1. Lounaalla kävimme Saltbodanissa, molempien ruoka oli oikein hyvää, mutta annoksen saaminen kesti kyllä melko kauan (45 min), mutta mikäs siinä oli odotellessa, kun aurinko paistoi ja pöytään tuli kerrassaan ihanaa saaristolaisleipää!
  2. Salbodanista olikin hyvä jatkaa kävellen rantaa ja ponttoonisiltaa pitkin asuntomessualueelle lahden toiselle puolen. No, messutalot näkee paremmin vanhoista sisustuslehdistä, mutta onhan se aina kiinnostavaa nähdä, miten messualueet sitten ajan kanssa kehittyvät.
  3. Kahville menimme vanhassa kaupungissa sijaitsevaan, aivan hurmaavaan Tuhannen tuskan kahvilaan. Sanoisin, että tämä on Loviisa-visiitillä ihan must.
  4. Ja lopulta päädyimme Loviisan lukuisista uimarannoista Särkjärvelle, joka oli mukavan rauhallinen, vesi kirkasta ja lämmintä.

Sanoisin, että jos kaipaa vaihtelua Hangolle, Porvoolle ja Fiskarsille, niin kannattaa katsastaa myös Loviisa. Nähtävää jäi nimittäin seuraavallekin kerralle, esimerkiksi merilinnoitus ja Kasinon ravintola.

Susanna

Loviisan vanhan kaupungin tunnelmaa.
Tuhannen tuskan kahvila ei ollut ollenkaan tuskainen.
Älä missaa Tuhannen tuskan kahvilaa Loviisa-visiitillä.

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑