Olen hyvästellyt meidän tavarat vähän ennen joulua, kun Victor Ek paketoi ne ja laittoi konttiin odottamaan kuljetusta kohti Kyprosta. Kyprokselle saavuin kahden matkalaukun kanssa.
Vaikka olemme toki ostaneet monia tavaroita tänne uuteen kotiin, olemme kuitenkin pitäneet koko ajan mielessä sen, että meille on tulossa kontillinen tavaroita. Olemme siis ostaneet vain aivan välttämättömiä tavaroita tai sellaisia, mitä kontissa ei ole tulossa – kuten terassikalusteita ja sohvan.
Kontin matka Suomesta Kyprokselle on kestänyt kauan, mutta nyt loppu häämöttää. Tavarat ovat itse asiassa juuri saapuneet Limassoliin, ja paikallinen muuttofirma tuo ne meille alkuviikolla.
Ja sitten alkaa muuton hauskin osuus: uuden kodin järjestely. Ainoa huono puoli on se, että se ajoittuu juuri siihen, kun siskoni on meillä kylässä. Tai no, en tiedä onko se meidän kannalta huono puoli, sillä lisäkädet ovat kyllä tarpeen.
Ja vanhana järjestelyfriikkinä olen toki tehnyt jo ajat sitten suunnitelmat, minne tavarat menevät, joten toivon mukaan tavarat ovat kutakuinkin jiirissä viikon päästä.
Seuraavan päivityksen aikaan on siis ehkä jo jotain kuvamateriaaliakin siitä, miltä meillä näyttää. Kiinnostaako?
Susanna

Viimeisimmät kommentit