Penaalin terävin kynä

Kesän matkat ovat nyt takana, joten julistan syksyn alkaneeksi. Minulle se tarkoittaa sitä, että sallin vaatekaappiini muutamia mustia vaatteita. Niistä yksi on Malou C:stä hankkimani kynähame, jonka hankkimisesta bloggasinkin jo aiemmin. Uusi lisä vaatekaappiini siis.

Kynähamehan on klassikko, naisellinen vaate, joka minusta siis sopii naiselliselle vartalolle. Mutta sopii se myös minulle, kunhan sen asustaa oikein.

Tässä muutama vaihtoehtoinen asu.
Nahkatakkinen tyttö
Musta hame yhdistetään mustaan nahkatakkiin. Tiedän, musta ei ole varsinaisesti minun värini, joten takin alla pidetään sitten jotain vaaleampaa tai värikkäämpää. Esimerkiksi tätä marjapuuronväristä silkkipaitaa. Mustat sukkikset ja mustat oxford-tyyliset kävelykengät. Tämä asu päällä voin mennä sekä töihin että kavereiden kanssa kaupungille.

Klasaria ja kasaria
Hame yhdistetään valkoiseen silkkipaitaan. Koska kynähameen jujuna on näyttää vyötärö, paita tungetaan vyötärön sisäpuolelle. Vähän niin kuin nuoruudessa tungettiin collepaidan helma farkkuihin. Mutta tämä on paljon tyylikkäämpää, onhan? Mustat sukkikset ja kiiltonahkakorkkarit. Tämä asu päällä voisi mennä vaikka juhliin.

Katse sääriin
Musta hame ja musta paita, mutta värikkäät sukkikset. Tykkään värikkäistä sukkiksista, sillä talviaikaan vaatteet tuppaavat olemaan turhan synkkiä ja tummia. Sukkahousuillla saa sopivasti väriä.

Kynäilijän vinkit
Muotojen pitää uskaltaa antaa näkyä. Jos ujostuttaa, kiskaise päälle pitkä neuletakki, mutta solmi se vaikka vyöllä kiinni, jotta vyötärö erottuu.

Jos et satu olemaan pitkäsäärinen hankisääski vaan olet tällainen persjalkainen kuin minäkin, niin käytä kynähameen kanssa aina korkokenkiä. Ihan aina.

Kynäillen.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: