Valohoitoa

Olin reilu viikko sitten polkujuoksemassa, ja meikäläiselle vähän turhan pitkän lenkin  jälkeen flunssa on ollut tuloillaan. Ihan kokonaan se ole kuitenkaan vienyt petiin, mutta on vienyt kuitenkin puhtia pois. Eilen taisi olla vähän lämpöäkin, joten otan nyt kerrankin viikonloppuna iisisti.

Tennistunnin sijaan lähdin miehen kanssa leppoisalle, pitkälle kävelylle, kun kerran aurinkokin paistoi. Nyt on se aika vuodesta, jolloin liikkeelle pitää lähteä mielellään heti aamupäivästä, jotta saa valoisasta ajasta ilon irti.

Minä käyn aurinkoenergialla. Talvella jaksan lähteä juoksulenkille vain, jos saan seuraa. Salille vääntäytyminen sen sijaan tuntuu aivan suunnattomalta ponnistukselta. Tenniksestä tykkään niin paljon, että se kyllä menee kaamoksessakin, vaikka hauskempaahan sekin on kesällä ulkokentällä. Talvella parasta ovat kävelylenkit ja hiihtäminen, jos lunta on riittävästi.

Tämän päivän pikkupakkanen, aurinko, raitis ilma ja lenkki hyvässä seurassa tekivät kyllä hyvää. Sain punaiset posket eikä olokaan ole enää läheskään niin flunssainen.

Säätiedotus näyttää pariksi viikoksi mukavaa säätä, tosin sitä lunta ei ole tiedossa tänne Etelä-Suomeen. Aurinko sen sijaan saattaa pilkahdella. Menkää ihmiset keräämään aurinkoenergiaa!

Duhadedäisid derveisid,

Susanna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pikkupakkanen.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jää kesti.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Valoa kohti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: