Syksyn sävel

Mä olen kesäihminen. Tykkään auringosta, lämmöstä ja kesän tuoksuista. Mutta Suomessa on vuodenajat. Joidenkin mielestä meillä on neljä vuodenaikaa, mutten ole ihan varma. Meillä on joskus kesä, kuten viime kesänä. Joskus on vain pitkä kevät ja loputon syksy, eli kaksi vuodenaikaa, ainakin täällä etelässä.

Syksy on ihan ok noin kahden viikon ajan. Eli sen ajan, kun on ruska. Jos ruskan aikaan on kauniita päiviä, niin väriloistosta pääsee myös nauttimaan. Niin kuin tänään.

Nyt on huikea ruska! Joku sanoi, että se johtuu lämpimästä ja kuivasta kesästä. Vaikka kotona olisi vaikka kuinka paljon tekemistä, niin tänään on pakko lykätä ne myöhemmäksi ja viettää mahdollisimman iso osa päivästä ulkona. Ennen kuin se syksyn tylsä osuus, eli harmaus ja pimeys alkaa.

Kävin heti aamutuimaan kävelyllä. Ihmisistä aisti, että he nauttivat täysin sydämin auringosta ja lämmöstä. Vastaantulijat hymyilivät ja pari pysähtyi juttelemaan. Yksi kertoi ylittäneensä tuomiokirkon sillän yhdessä ketun kanssa. Harmi, ettei kettu osunut valokuvattavakseni.

Onhan syksyssä toki kivojakin puolia. Kynttilät, takkatuli, punaviini, espanjanopiskelu ja neulominen kuuluvat syksyyn ja talveen. Salillakin on kivempi käydä nyt, kun ulkona ei aina ole niin kiva keli.

Mutta tänään nautin lämmöstä ja auringosta, salille ehtii myöhemminkin.

Värikkäitä päiviä!

Susanna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Maailma on nyt tulessa.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Haustausmaat ovat kauniita ja rauhoittavia paikkoja.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kahinaa.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vaahtera luopuu vaatteistaan.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tammi.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kesän viimeinen.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Meidän perheelleemme merkitykselliset maisemat.
IMG_4413
Kävin eilen kampaajalla, auringonvaalentamat hiukset saivat syksyn sävyjä.

 

 

 

 

 

 

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: